Ermeni-Türk platformu

Türkiye, Ermenistan ve diasporadan görüşler
Tüm yazılar Türkçe, Ermenice, İngilizce ve Fransızca dillerinde

 

24 Nisan 2014'te açılışı yapılacak "99" sergisi Diyarbakır'da basına tanıtıldı

 
 
 

Sergi - Diyarbakir

24 Nisan 2014

 

24 Nisan 2014'te açılışı yapılacak "99" sergisi Diyarbakır'da basına tanıtıldı

 

 

Fransız-Ermeni sivil toplum kuruluşu Yerkir Europe ve merkezi Marsilya'da bulunan ARAM Derneği'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliği ile düzenlediği "99 - Sürgün Portreleri - Ermeni Soykırımı'ndan hayatta kalan 99 kişinin fotoğrafı" sergisi 22 Nisan 2014 salı saat 10:00'da Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti'nde basına tanıtıldı.

Yerkir Europe temsilcisi Armen Ghazarian, ARAM Derneği'nden Varoujan Artin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe basın toplantısına katıldılar.

Armen Ghazarian, Yerkir Europe'un faaliyetlerine dair bilgi verdikten sonra, "24 Nisan'da, Ermeni Soykırımı'nın anma gününde bu sergiyi Diyarbakır'da düzenlemenin çifte bir anlamı var : bu topraklar Ermenilerin çoğunun köklerinin olduğu ve 1915 suçunun mahali olan topraklar" açıklamasında bulundu.

Ghazarian şöyle devam etti : "Ermenilerin, hafıza ve tarihin ötesinde, köklerinin olduğu yerlerde Ermeni kimliğinin yeniden doğuşunu sağlamalarının mümkün olduğu mesajını vermek istiyoruz. Bunu kültür, turizm ya da başka alanlarda yapmak mümkün".

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ise "99 yıl önce bu topraklarda büyük bir trajedi yaşandı. Kürtler de aynı kaderi paylaştılar. Talan, soykırım ve büyük katliamlar yaşandı" dedi.

"Kurbanlar arasında Diyarbakır kökenli insanlar da vardı. Topraklarını terketmek zorunda kaldılar. Bugün sembolik de olsa hemşehrilerimizin dedelerinin doğduğu ve yaşadığı topraklara geri dönmesinden dolayı çok mutluyuz" diye ekledi.

ARAM Derneği'nden Varoujan Artin de "99 - Sürgün Portreleri - Ermeni Soykırımı'ndan hayatta kalan 99 kişinin fotoğrafı" sergisinden detaylar verdi : "Sergi Ermeni Soykırımı'ndan kurtulanların 1923-1926 yılları arasında Fransa'ya sığınmaları sırasında Güney Fransa Ermeni Kilisesi tarafından düzenlenen vaftiz belgelerine eşlik eden ve Aram'ın arşivlerinde bulunan fotoğrafların röprodüksiyonlarını içermektedir".

"ARAM Derneği tarihinde ilk defa arşivlerini Fransa'nın dışında ve özellikle Türkiye'de, Diyarbakır'da sergilemektedir. Bu aslında Batı Ermenistan'daki köklere sembolik anlamı çok güçlü fiziksel bir dönüştür", ifadesinde bulundu.

Varoujan Artin basın toplantısını şu sözlerle bitirdi : "Hepinizi, tıpkı sizlerin yüzlerinin bana tanıdık geldiği gibi sizlere de çok tanıdık gelecek bu yüzleri görmeye davet ediyorum".

 

Muharrem Cebe, Armen Ghazarian, Burçin Gercek, Varoujan Artin